שאלות ותשובות

איך בודקים ראייה לילד שאיננו מדבר?

ניתן לבדוק את הראייה בכל גיל, גם אצל תינוק קטן. כמובן שאי אפשר להראות לתינוק תמונות או מספרים ולשאול אותו מה הוא רואה. במקום זאת אנו בודקים כיצד התינוק עוקב אחר חפצים, וכן בודקים את מבנה העיניים. לאחר מכן אנו מזליפים טיפות להרחבת האישונים ובודקים את התשבורת ("מספר המשקפיים") של העין. אם מבנה העיניים תקין ו"מספר המשקפיים" גם הוא בתחום הנורמה – התינוק רואה היטב.

מהי אורטופטיסטית?

אורטופטיסט/אורטופטיסטית הינה מומחית לבדיקת תנועות העיניים, כושר המיקוד ופזילה. חלק מן האורטופטיסטים מתמחים גם בקביעת מספר המשקפיים הדרוש לילד (רפרקציה).

האורטופטיסטית מאבחנת את הפזילה ויכולה להציע טיפול שאיננו טיפול ניתוחי כמו טיפול בפריזמות, משקפיים וכדומה. כמו כן יכולה האורטופטיסטית להציע תרגילי עיניים לחיזוק יכולת המיקוד. תחום אחר בו יכולה האורטופטסטית לסייע הינו בטיפול בעין עצלה.

האורטופטיסטית עובדת בשיתוף פעולה עם רופא העיניים, ואיננה מטפלת בילד באופן עצמאי.

האם צפייה בטלויזיה או ישיבה מול מחשב מזיקה?

למרות מחקר אינטנסיבי, לא הוכח כי קרינת הטלויזיה או מסך המחשב מזיקה לעיניים. עוצמת הקרינה הנפלטת מן המסך היא קטנה מאוד, ולכן גם כאשר הילד יושב קרוב לטלוויזיה כנראה שאין נזק. עם זאת, ישיבה קרוב מאוד למסך הטלוויזיה יכולה לעורר אצל חלק מהילדים התפרצויות אפילפטיות ולכן כדי להימנע מכך.

לגבי עבודה ממושכת מול מחשב – מיקוד העיניים לקרוב יכול לגרום לעייפות וטשטוש. לכן מומלץ לנוח לאחר כל 20-30 דקות, להישיר מבט לרחוק ולהרפות את העיניים. אם יש כאבי עיניים וטשטוש למרות זאת – יתכן שמדובר בהפרעת מיקוד וכדי להבדק.

האם ילדי עיוור צבעים?

עיוורון צבעים קל, בו קשה להבחין בין ירוק לאדום, מופיע ב –5% מהאוכלוסייה, בעיקר בבנים. כאמור זוהי הפרעה קלה בלבד ואין היא מפריעה לתפקוד היומיומי (פרט אולי למועמדים לקורס טייס).

עיוורון צבעים קשה יותר מלווה בדר"כ כלל בירידה בראייה, וריצוד של העיניים. זאת מחלה גנטית שכיום אין לנו טיפול יעיל בה.
לעיתים, דלקת בעצב הראייה יכולה גם היא לגרום לירידה בראיית הצבעים. גם כאן – יהיו תופעות נוספות, בעיקר ירידה בחדות הראייה.
את ראיית הצבעים ניתן לבדוק באמצעות פלטות מיוחדות או קוביות צבעוניות.

 

האם קריאה באור חלש "מקלקלת" את העיניים?

במילה אחת – לא. אין בעייה לאמץ את העינים והם לא מתקלקלות עקב השימוש… העיניים הן למעשה חלק מן המוח. כמו שהמוח לא מתקלקל מעודף שימוש (אלה ההיפך – מתחדד) כך גם הראייה.

מהו אי שיויון בין האישונים?

אי שיויון בין האישונים הינו תופעה שכיחה יחסית (3% מהאוכלוסיה) שאין לה כל משמעות רפואית. אבל, היא יכולה להיות קשורה גם בבעיות אחרות. לעיתים אישון מורחב שאינו מגיב יכול להצביע על הפרעה בעצבוב של העין. מצד שני אישון צר מאוד שאינו מתרחב בחשיכה יכול גם הוא להעיד על הפרעה במערכת העצבים, במיוחד אם מתלווה לתופעה גם צניחת עפעף קלה.

מה לעשות?
ראשית וודאו כי לא מדובר בתופעה חולפת. יתכן שהילד קיבל טיפות עיניים שגרמו להבדל בגודל האישון. אם הבעיה נמשכת יש להבדק אצל רופא עיניים המומחה לילדים – שיטפטף טיפות מיוחדות לעיניים לצורך אבחנה.

 

האם ניתן לעצור את ה"עלייה במספר" של קוצר ראייה?

נושא זה נמצא במחקר אינטנסיבי בעולם. אין שיטה אחת בדוקה העוצרת לחלוטין את עליית המספר. יש מחקרים המראים כי מתן עדשות מגע קשות יכול להאט את עליית המספר באופן משמעותי. במחקר אחר ניסו מתן טיפות עיניים מיוחדות שגם הן האטו את העלייה במספר אצל חלק מהילדים. הטיפול בטיפות אלה עדיין נסיוני ואיננו מאושר.

מהם קרני השמש המזיקות?

קרני השמש המזיקות הן קרני ה- UV. רוב קרני ה-UV נחסמים למזלנו על ידי שכבת האוזון, ואולם חלק מקרני ה- UV מצליחות להגיע אלינו ויכולות לגרום לנזק.

מה הנזק שיכול להיגרם על ידי קרני ה- UV?

קרני ה- UV יכולות לגרום גם לנזק מיידי וגם לנזק מתמשך.

חשיפה רבה לשמש ביום חם יכולה לגרום לכויה בעין המתבטאת באודם, גירוי וכאב. הבטה ממושכת בשמש יכולה לגרום לכויה ברשתית העין ולפגיעה חמורה בראייה, עד לעיוורון.

חשיפה ממושכת לשמש במשך שנים יכולה לגרום למספר מחלות כמו היווצרות קרום על גבי העין (פטריגיום), החשת היווצרות קטרקט ואף ניוון של רשתית העין.

ילדי אינו מתלונן על הפרעה מקרני השמש. מדוע עלי לתת לו משקפי שמש?

ילדים חשופים לקרני השמש במשך מספר שעות רב יותר כל יום, בזמן המשחק מחוץ לבית. ילדים גם אינם מודעים לסכנת השמש ואינם נזהרים מחשיפה. לכן חשוב להגן עליהם מנזקי השמש.

האם אין זה מספיק לחבוש כובע בשמש?

כולנו דואגים לתת לילדינו כובע בימים חמים. ואולם כובע חוסם רק כ- 10% מקרינת ה- UV המגיעה לעין. משקפי שמש טובות יחסמו 90-100% !

איך נבחר משקפי שמש מתאימות לילדים?

משקפי שמש טובות אינן בהכרח משקפי שמש יקרות. חשוב שהמשקפיים יחסמו קרינת UV. משקפיים הנושאים את התוית " UV 400 " הינן טובות יותר כיוון שהן חוסמות את כל קרינת ה- UV. כיוון שילדינו הינם פעילים ואנרגטיים, יש צורך המשקפיים שיעמדו בתלאות היום יום ולא יתפרקו.

האם ישנן עדשות מיוחדות המומלצות במיוחד?

ניתן לרכוש משקפי שמש פולריות המונעות סינוור המוחזר אל העין מעצמים מבריקים. ישנן גם עדשות המצופות בציפוי המגן מפני שריטות. עדשות אחרות עשויות מחומר הנקרא "פוליקרבונט". זהו חומר עמיד במיוחד העמיד בפני שבר. הוא מגן על העין בזמן משחק מפני גופים היכולים לעוף אל עינו של הילד. כך אנו מגינים על העין בהגנה כפולה.

מדוע יש לבצע בדיקת עיניים עם טיפות להרחבת האישונים?

בעיניים קיים שריר המכווץ ומרחיב את העדשה הפנימית של העין. אצל ילדים שריר זה הינו גמיש מאוד וכאשר בודקים את הילד לא ניתן לקבוע את מספר המשקפיים המדויק שלו עקב הכיווץ וההרפיה של השריר. הטיפות להרחבת האישונים משתקות שריר זה וכך ניתן לבדוק במדויק האם הילד זקוק למשקפיים. כמו כן, ההרחבה של האישון מסייעת לנו לבדוק את החלק הפנימי של העין – הרשתית.

הטיפות הללו גורמות לטשטוש ראייה קל, בעיקר לקרוב. הרחבת האישון גורמת גם לסינוור בשמש. השפעת הטיפות חולפת תוך שעתיים עד 24 שעות (תלוי בסוג הטיפות). לעיתים נדירות נספג חלק מהטיפה בזרם הדם ואז מופיע סומק בלחיים ודופק מעט מהיר. תופעה זו חולפת מעצמה תוך 20-30 דקות. השימוש בטיפות בטוח מאוד ונדירים הדיווחים על תופעות לוואי. הזלפת הטיפות נעשית על רק במרפאה של רופא עיניים לילדים.

כיצד למרוח משחת עיניים לילדים?

מריחת משחת עיניים לילדים עשויה להיות לא פחות מתישה מטפטוף טיפות עיניים.

לפניכם מספר טיפים שיסייעו לכם למרוח משחת עיניים בקלות וביעילות:

א. שטפו את ידיכם היטב במים ובסבון לפני מריחת במשחה.

ב. בקשו מהילד לשכב להטות את ראשו לאחור, כך שיביט כלפי מעלה.

ג. כדי לשפר את זרימת המשחה, חממו את שפופרת המשחה ע"י החזקתה בכף יד סגורה למשך מספר שניות.

ד. הסירו את המכסה. זכרו להניח את מכסה השפופרת במקום בטוח.

ה. אם הילד מתנגד פיזית למריחת המשחה (אופייני לילדים מתחת לגיל שלוש) ניתן לכרוך סביבו שמיכה כדי שלא יוכל לנפנף בידיו.

ו. הניחו על המצח את היד שבה אתם אוחזים בשפופרת ובעזרת אגודל היד השנייה הפשילו את העפעף התחתון כלפי מטה. כך תצרו מעין כיס.

ז. ציירו קו קטן (חצי ס"מ) בעזרת המשחה בתוך כיס הלחמית ושחררו את העפעף התחתון. הקפידו שקצה השפופרת לא ייגע בעין, ניתן לנגב משחה עודפת מעל העפעפיים במגבון נייר.

ח. הקפידו לנגב את קצה השפופרת במגבון לפני סגירתה ושטפו את ידיכם משארית המשחה.

ט. במקרה של טיפול ביותר מתרופה אחת, חכו חמש דקות בין תרופה אחת לשנייה. במקרה של טיפול בטיפות ומשחה – הטיפות תהיינה תמיד הראשונות. יש להמתין חמש דקות לפני מריחת המשחה.

י. זכרו:

  • במקרה של שימוש בעדשות מגע יש לברר עם רופא עיניים האם צריך להסיר את העדשות לפני מתן המשחה.
  • יש לבדוק עם רופא העיניים האם צפויות תופעות לוואי כמו טשטוש ראייה, אישונים מורחבים ועוד.
  • יש לבדוק את תאריך תפוגת תוקף המשחה לפני השימוש בה.

כיצד לטפטף טיפות עיניים לילדים?

טפטוף טיפות עיניים עלול להיות חוויה מייגעת ובלתי נעימה לילד ולהורה.

לפניכם מספר טיפים שיסייעו לכם לעבור את התהליך בשלום:

א. שטפו את ידיכם היטב במים ובסבון לפני השימוש בטיפות.

ב. בקשו מהילד לשכב להטות את ראשו לאחור, כך שיביט כלפי מעלה.

ג. נערו את הבקבוק.

ד. הסירו את המכסה. זכרו להניח את מכסה הבקבוק במקום בטוח.

ה. אם הילד מתנגד פיזית לטפטוף הטיפות (אופייני לילדים מתחת לגיל שלוש) ניתן לכרוך סביבו שמיכה כדי שלא יוכל לנפנף בידיו.

ו. הניחו על המצח את היד שבה אתם אוחזים בבקבוק ובעזרת אגודל היד השנייה הפשילו את העפעף התחתון כלפי מטה. כך תצרו מעין כיס.

ז. לחצו על הבקבוק וטפטפו טיפה אחת לתוך כיס הלחמית. אין צורך ביותר מטיפה אחת.

ח. החזירו את המכסה למקומו.

ט. במקרה של טיפול ביותר מתרופה אחת, חכו חמש דקות בין תרופה אחת לשנייה. במקרה של טיפול בטיפות ומשחה – הטיפות תהיינה תמיד הראשונות. יש להמתין חמש דקות לפני מריחת המשחה.

י. זכרו:

  • במקרה של שימוש בעדשות מגע יש לברר עם רופא העיניים האם צריך להסיר את העדשות לפני הטיפול.
  • יש לוודא עם רופא עיניים האם צפויות תופעות לוואי כמו טשטוש ראייה, אישונים מורחבים ועוד.
  • אין להשתמש בטיפות ששינו את צבען או את מרקמן.

איך מתבצע ניתוח לתיקון חסימת דרכי דמעות ?

אצל תינוקות, תהליך הניתוח לפתיחה של חסימת דרכי דמעות מבוצע בהרדמה כללית (ככל הליך כירורגי אחר המבוצע בתינוקות), במסגרתו  יוצרים חתך עורי קטן בקפל העור בין העין לאף. טיפול זה מניב כ- 90% הצלחה.

אצל מבוגרים, מבוצע ניתוח בהרדמה מקומית או עם טשטוש והוא מוצע בשתי דרכים – ניתוח חיצוני או ניתוח פנימי:
ניתוח חיצוני – (DCR)  בו מבוצע חתך באף, קרוב לזווית העין, על מנת ליצור פתח בין שק הדמעות והאף. בהליך זה מוחדרות צינוריות סיליקון זעירות הנשארות באזור במשך מספר חודשים ולאחר מכן מוצאות מן הגוף. סיכויי הצלחת הטיפול הינם גבוהים, אך נותרת צלקת קטנה באזור האף. ניתוח פנימי (אנדוסקופי  (EDCR – בניתוח זה משתתף בנוסף לרופא עיניים, גם רופא אף-אוזן-גרון. הרופא יוצר פתח בין האף ושק הדמעות, זאת ללא צורך בחתך בעור שכן הוא מגיע לאזור הפנימי דרך נחיר האף בעזרת אנדוסקופ דק. גם בניתוח זה מוחדרות צינוריות סיליקון במטרה לשמור על דרכי הדמעות הפתוחים וכעבור מספר שבועות הן מוצאות. ניתוח זה מועדף ברוב המקרים מאחר והוא אינו משאיר צלקות.

מהו הטיפול הראשוני לחסימת דרכי דמעות?

משאובחנה תופעה של חסימת דרכי דמעות, הטיפול הראשוני שונה בין תינוקות למבוגרים.

אצל תינוקות – התופעה תיעלם בדרך כלל עד גיל עשרה חודשים. במשך פרק הזמן הזה יכול הרופא לבצע עיסוי באזור שק הדמעות, במטרה ליצור לחץ ולגרום לפתיחת החסימה, אם הבעיה לא נפתרה ניתן לבצע שטיפת דרכי דמעות, המתבצעת בהרדמה כללית ע"י החדרת צינורית זעירה דרכה מועבר נוזל במטרה שיגיע לאף ואז זהו סימן שהטיפול הצליח. לטיפולי שטיפה ישנם 80% הצלחה עד גיל שלוש, מעבר לגיל זה פוחתים סיכויי ההצלחה. במידה והשטיפה לא הניבה תוצאות, קיימת דרך נוספת לשטיפת דרכי הדמעות בעלת סיכויי הצלחה גבוהים, והיא מתבצעת ע"י החדרת צינורית סיליקון הנשארת כששה חודשים בגוף ומוצאת החוצה בדרך קלה וללא הרדמה, ואם גם תהליך זה לא צלח קיימת שיטה נוספת בה מרחיבים את צינורית הניקוז בעזרת בלון זעיר אותו מנפחים כדי להרחיב את פתח ניקוז הדמעות.
אבל מה עושים כששום טיפול לא עוזר? אין מנוס וקיים הכרח לבצע הליך ניתוחי.
אצל מבוגרים – תבוצע שטיפה של דרכי ניקוז הדמעות ע"י הזרקת נוזל מיוחד, או ע"י החדרת צינוריות מיוחדות, רק כדי לאשש את האבחנה זאת מפני שלמבוגרים לא מוצע טיפול ע"י שטיפות כמו אצל תינוקות וקרוב לודאי שיופנו ישר לניתוח . לעתים ישולב טיפול אנטיביוטי במידה ומתפתחת גם דלקת.

האם ניתן לבצע תיקון פזילה ללא ניתוח ?

פזילה אפשר לתקן על ידי ניתוח לתיקון פזילה או באמצעות התאמת משקפיים, ולפעמים צריך את שניהם.

השלב הראשון בטיפול (תמיד) הינו התאמת משקפיים ולעיתים זה פותר את הבעייה.

במידה ומהשקפיים לא הצליחו לתקן לגמריי את הפזילה, אז מבצעים ניתוח פזילה.

מתי מתקנים פזילה? האם פזילה משפיעה על איכות הראייה או רק על הצד האסתטי?

עקרונית יש לתקן פזילה מיד כשמאתרים אותה כדי לאפשר התפתחות תקינה של מערכת הראייה. כאשר הילד פוזל הוא אינו משתמש בשתי העיניים ביחד אלא בעין אחת בלבד, ובכך נפגעת התפתחות המערכת של ראיית העומק (ראיית התלת מימד) שעובדת רק כאשר משתמשים בשתי העיניים, ולעיתים יש גם כפל ראייה. הפזילה בעצם גורמת להפרעה תפקודית, ולכן יש לתקנה בהקדם. מעבר לכך, האספקט הקוסמטי הוא חשוב מאוד מכיוון שפזילה גורמת להפרעה בתקשורת הבין אישית, לירידה בדימוי העצמי ולחוסר נוחות בחברה.

(שאלה שנענתה ע"י ד"ר מורד יאיר ופורסמה במגזין "הורים וילדים")

מתי ניתן להתאים משקפי ראיה או עדשות מגע מולטיפוקל לילדים?

בטיפול בפזילה ניתן להתאים משקפי ראיה או עדשות מגע מולטיפוקל,
כאשר הפזילה נובעת מהלקוי הרפרקטיבי (ליקוי הראיה) בלבד.
את המשקפיים רצוי להתאים אצל רופא עיניים לילדים, ולרכוש אותם אצל  אופטומטריסט מוסמך.


ליצירת קשר עם פרופ' מורד יאיר באמצעות גוגל+ ליחצו.


למידע נוסף או קביעת פגישה אנא השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *

טלפון: *

דואר אלקטרוני:

חובה למלא טלפון או דוא"ל